86-13805250552
Thuis / Nieuws / Industrie nieuws / Hoe kiest u de juiste maat en specificatie van zelfsmerende bussen?

Industrie nieuws

Hoe kiest u de juiste maat en specificatie van zelfsmerende bussen?

Directe antwoofden op veelgestelde selectievragen

Selecteer het juiste zelfsmerende bus door de PV-waarde af te stemmen op uw toepassing. Voor omstandigheden met hoge belasting en lage snelheid kiest u met grafiet gevuld brons met een PV-limiet van 2,5–3,5 N/mm²·m/s. Gebruik in omgevingen met hoge temperaturen boven 250°C bronzen bussen met grafietplug die geschikt zijn voor continu gebruik tot 400°C. Voor vochtige of chemisch blootgestelde omgevingen bieden PTFE-composieten of aluminiumbrons superieure corrosieweerstand. Controleer altijd of de berekende druk (P) en snelheid (V) binnen de individuele maximale limieten van het materiaal blijven, en niet alleen het PV-product.

Hoe u de juiste maat en specificatie kiest

De juiste maatvoering begint met vier kritische afmetingen: binnendiameter (ID), buitendiameter (OD), lengte (L) en wanddikte. De ID moet overeenkomen met de asdiameter met een speling die doorgaans tussen 0,001×d en 0,003×d ligt (waarbij d de asdiameter is). Voor een as van 20 mm betekent dit een radiale speling van 0,02–0,06 mm. De buitendiameter moet een perspassing in de behuizingsboring bieden met een tolerantie van m6 of s6 ten opzichte van een H7-behuizingsboring.

Lengte-diameterverhouding

De L/d-verhouding heeft een aanzienlijke invloed op de verdeling van de belasting en de warmteafvoer. Een verhouding tussen 1,0 en 1,5 is optimaal voor de meeste toepassingen. Verhoudingen onder de 0,5 zorgen voor randbelasting en voortijdige slijtage, terwijl verhoudingen boven de 2,0 uitlijningsproblemen en verminderde warmteoverdracht kunnen veroorzaken.

Richtlijnen voor wanddikte

De standaard wanddikte varieert van 1 mm tot 2,5 mm, afhankelijk van de maat van de bus. Doorvoeren met dikke wanden (2,5–3 mm) zijn gespecificeerd voor toepassingen met hoge belasting, zoals kingpins voor bouwmachines en ophangpunten voor spoorwegen. Dunwandige opties (1–1,5 mm) zijn geschikt voor compacte montages waar de ruimte beperkt is.

Standaard zelfsmerende busafmetingen per belastingsklasse
Laad klasse Wanddikte Typisch ID-bereik Toepassingsvoorbeeld
Lichte plicht 1,0–1,5 mm 8–30 mm Apparatuur voor voedselverwerking
Middelzware plicht 1,5–2,0 mm 20–80 mm Algemene industriële machines
Zwaar uitgevoerd 2,0–3,0 mm 50–250 mm Kraanboomdraaipunten, mijnbouwapparatuur

Hoe de PV-waarde te berekenen

De PV-waarde (druk x snelheid) is de fundamentele maatstaf om te bepalen of een zelfsmerende bus de bedrijfsomstandigheden zal overleven. Het overschrijden van de PV-limiet van het materiaal veroorzaakt overmatige warmteontwikkeling, versnelde slijtage en mogelijke vastlopen.

De berekeningsformule

PV = P × V

Waar:

  • P (druk) = Belasting (N) ÷ Geprojecteerd oppervlak (mm²). Geprojecteerd gebied A = d × L (asdiameter × lengte van de bus)
  • V (Snelheid) = (π × d × N) ÷ 60.000 (voor metrische eenheden, m/s) of 0,262 × d × RPM (voor imperial, ft/min)

Uitgewerkt voorbeeld: metrische eenheden

Gegeven een as van 25 mm, een buslengte van 30 mm, een radiale belasting van 2.000 N en 1.500 tpm:

  • Geprojecteerd gebied A = 25 mm × 30 mm = 750 mm²
  • Druk P = 2.000 N ÷ 750 mm² = 2,67 MPa (N/mm²)
  • Snelheid V = (π × 25 × 1.500) ÷ 60.000 = 1,96 m/s
  • PV = 2,67 × 1,96 = 5,23 N/mm²·m/s

Dit overschrijdt de typische limiet voor gesinterd brons van 3,5 N/mm²·m/s. De oplossing is om de lengte van de bus te vergroten tot 50 mm, waardoor de PV wordt teruggebracht tot 3,14 – ruim binnen het veilige werkingsbereik.

Typische PV-limieten per materiaal

Maximale PV-waarden voor gewone zelfsmerende materialen (droge werking)
Materiaal Max. P (MPa) Max. V (m/s) Max. PV (N/mm²·m/s)
Gesinterd Brons 10–35 2,5–5,0 1,8–3,5
Met grafiet gevuld brons 25–50 0,5–1,5 2,5–3,5
PTFE/polymeercomposiet 5–20 1,0–2,5 0,4–1,0

Cruciale regel: Zowel P als V moeten binnen hun individuele maximumlimieten blijven, zelfs als het PV-product acceptabel is. Een met grafiet gevulde bronzen bus die werkt bij 40 MPa en 0,1 m/s levert PV = 4,0 op, wat veilig lijkt, maar de druk van 40 MPa overschrijdt het typische bereik van 25-50 MPa, afhankelijk van de specifieke legeringssamenstelling.

Milieuspecifieke materiaalkeuze

De bedrijfsomgeving bepaalt vaak de materiaalkeuze meer dan de belasting of snelheid. Extreme temperaturen, vochtigheid en blootstelling aan chemicaliën vereisen elk specifieke materiaaleigenschappen om betrouwbare prestaties te garanderen.

Omgevingen met hoge temperaturen (boven 150°C)

Standaard polymeerbussen worden afgebroken boven de 90–120°C. Voor continu gebruik boven 150°C, bronzen bussen met grafietplug zijn essentieel. Deze zijn bestand tegen continue temperaturen tot 400°C en kortetermijnpieken die de 500°C naderen. Aluminiumbrons (CuAl10Fe3, gelijkwaardig aan C95400) behoudt de structurele integriteit en het draagvermogen bij hoge temperaturen, waardoor het ideaal is voor spuitgietmachines en uitlaatsysteemkoppelingen.

Wanneer de temperatuur hoger is dan 250°C, verlaag dan de toegestane PV-waarde met 20–50% om rekening te houden met thermische verzachting van de metaalmatrix en versnelde oxidatie van vaste smeermiddelen.

Lage temperaturen en cryogene omgevingen

PTFE-composietbussen blijven functioneel tot en met -195°C , waardoor ze geschikt zijn voor cryogene pompen en LNG-behandelingsapparatuur. Bij deze temperaturen stollen traditionele smeermiddelen, maar vast PTFE behoudt zijn lage wrijvingseigenschappen. Vermijd materialen op bronsbasis in cryogene toepassingen, tenzij specifiek gespecificeerd, omdat thermische contractie de afmetingen en spelingen van de perspassing kan veranderen.

Vochtige en natte omgevingen

Vochtigheid brengt twee uitdagingen met zich mee: corrosie van metalen componenten en vochtopname door polymeerbussen. Standaard nylon absorbeert tot 2,5% vocht per gewicht, waardoor dimensionale zwelling ontstaat waardoor de schachten vast kunnen lopen. Voor natte omgevingen specificeert u:

  • Aluminiumbrons (C95400) or tinbrons (C93200) voor uitstekende corrosiebestendigheid tegen zee- en zoetwater
  • Bussen van acetaal (POM) of PET-P-polymeer met vochtopname onder 0,2%
  • Grafiet-geplugd brons die uitzonderlijk goed presteert in watergesmeerde of ondergedompelde omstandigheden, omdat de lamellaire structuur van grafiet zorgt voor smering, zelfs als het nat is

In maritieme toepassingen zijn zelfsmerende bussen van aluminiumbrons bestand tegen zowel corrosie als biologische vervuiling terwijl ze zonder extern vet werken, waardoor het risico op milieuverontreiniging van traditionele gesmeerde lagers wordt geëlimineerd.

Chemische en vervuilde omgevingen

Voor chemische processen of toepassingen die worden blootgesteld aan zuren, basen of oplosmiddelen, PTFE-composieten bieden een vrijwel universele chemische inertie. PTFE is bestand tegen alle gangbare industriële chemicaliën, behalve gesmolten alkalimetalen en fluorgas bij verhoogde temperaturen. In stoffige of schurende omgevingen presteren grafietbronzen bussen beter dan met olie geïmpregneerde typen, omdat ze geen deeltjesvormige verontreinigingen aantrekken en vasthouden.

Hoe het laadvermogen te evalueren

Evaluatie van het draagvermogen vereist onderscheid tussen statische (stationaire) en dynamische (bewegende) belastingen, inzicht in het verschil tussen radiale en axiale draagvermogens en het toepassen van passende veiligheidsfactoren.

Statische versus dynamische laadcapaciteit

Zelfsmerende cilindrische bussen zijn doorgaans bestand tegen statische belastingen van ongeveer 250 N/mm² zonder vervorming. Onder dynamische (roterende of oscillerende) omstandigheden daalt dit naar ongeveer 100 N/mm² voor toepassingen met lage snelheden vanwege het extra slijtagemechanisme dat door beweging wordt geïntroduceerd. Gesinterde bronzen lagers met een porositeit van 20-25% kunnen dynamische belastingen tot 10 MPa ondersteunen, terwijl de oliefilm door middel van poriëngevoede smering behouden blijft.

Overwegingen bij radiale en axiale belasting

Voor cilindrische bussen wordt het radiale draagvermogen berekend met behulp van het geprojecteerde gebied (d × L). Geflensde bussen kunnen gecombineerde belastingen aan: radiale belasting door het cilindrische gedeelte en axiale (duw)belasting door het flensvlak. Het geprojecteerde oppervlak van de flens wordt berekend als π × (Flens OD² – d²) ÷ 4. Typische flensbussen zijn geschikt voor axiale belastingen die 2–5 maal de radiale belastingscapaciteit van het cilindrische gedeelte bedragen.

Veiligheidsfactoren en correctiefactoren

Pas een minimale veiligheidsfactor toe van 1,5 tot 2,0 aan de berekende belasting bij het selecteren van de busmaat. Aanvullende correctiefactoren wijzigen de theoretische levensduurberekeningen:

  • Temperatuurfactor: Verminder het laadvermogen met 20% voor elke 50°C boven 80°C
  • Oscillatiefactor: Een heen en weer gaande beweging vermindert de maximaal toegestane snelheid met 30-50% in vergelijking met continue rotatie
  • Ruwheidsfactor van de as: Oppervlakteafwerkingen ruwer dan Ra 0,8 μm verminderen de levensduur met 20–40%

Voor oscillerende toepassingen converteert u de oscillatiehoek naar het equivalente toerental met behulp van de formule: N = (θ × Cycli per minuut) ÷ 360, waarbij θ de oscillatiehoek in graden is.

Omstandigheden met hoge belasting en lage snelheid

Toepassingen met hoge belasting en lage snelheid vertegenwoordigen het optimale domein voor zelfsmerende bussen. Deze omstandigheden – doorgaans gedefinieerd als belastingen boven 20 MPa met oppervlaktesnelheden van minder dan 0,5 m/s – zijn waar lagers met vast smeermiddel beter presteren dan traditionele oliegesmeerde systemen, omdat hydrodynamische oliefilms zich niet kunnen vormen bij lage snelheden.

Aanbevolen materialen voor zware toepassingen

Met grafiet verstopt brons (CuZn25Al6Fe3Mn4, gelijkwaardig aan C86300) is de beste keuze voor omstandigheden met hoge belasting en lage snelheid. Deze messingmatrix met hoge treksterkte en ingebedde grafietpluggen ondersteunt specifieke belastingen tot 150 N/mm² statisch en 60 N/mm² dynamisch onder oscillerende omstandigheden. Het grafiet zorgt voor een continue droge smering, terwijl de bronzen matrix de structurele belasting draagt.

Zelfsmerende bussen op gietijzerbasis (HT250-klasse) bieden een economisch alternatief voor extreem hoge statische belastingen tot 250 N/mm² in langzaam bewegende of intermitterende toepassingen zoals schakelschakels van spuitgietmachines en zware persgeleiders.

Ontwerpstrategieën voor extreme belastingen

Wanneer belastingen groter zijn dan 50 MPa, implementeer dan deze ontwerpmaatregelen:

  1. Vergroot de wanddikte tot 2,5–3,0 mm om de verdeling van de belasting te verbeteren en vervorming tegen te gaan
  2. Gebruik zwaarwandige bussen (CJH-serie) die speciaal zijn ontworpen als directe vervanging voor 1/8" bronzen muurbussen in bouw- en spoorwegtoepassingen
  3. Zorg ervoor dat de hardheid van de as groter is dan 200 HB om slijtage van de as te voorkomen in plaats van slijtage van de bussen
  4. Overweeg omwikkelde of gelamineerde composietbussen voor schokbelastingtolerantie in terreinuitrusting

Prestatiegegevens uit de echte wereld

In een liftmechanismetoepassing waarbij gebruik wordt gemaakt van BK-2 grafietbussen met een as van 40 mm en een lengte van 20 mm onder een belasting van 15.000 N bij 0,01 m/s, is de berekende druk 18,75 N/mm² en is PV gelijk aan 0,1875 N/mm²·m/s. Onder deze omstandigheden wordt de theoretische levensduur overschreden 50.000 uur . Dit demonstreert hoe werking bij lage snelheden de levensduur van de bussen dramatisch verlengt, zelfs onder aanzienlijke belastingen.

Veelgestelde vragen over zelfsmerende bussen

Hebben zelfsmerende bussen onderhoud nodig?

Onder standaard bedrijfsomstandigheden zijn zelfsmerende bussen werkelijk onderhoudsvrij. Voor toepassingen met extreem hoge belasting of hoge temperaturen is echter periodieke visuele inspectie vereist 6 tot 12 maanden Het wordt aanbevolen om te controleren op slijtage of thermische degradatie.

Hoe correleert de levensduur van de bus met de PV-waarde?

De levensduur van lagers is grofweg omgekeerd evenredig met het kwadraat van de PV-waarde (Levensduur ∝ 1/PV²). Het halveren van de PV-waarde kan de levensduur verviervoudigen. Deze relatie maakt een nauwkeurige PV-berekening van cruciaal belang voor het behalen van de beoogde onderhoudsintervallen.

Kunnen zelfsmerende bussen oscillerende bewegingen aan?

Ja, oscillerende en heen en weer gaande bewegingen zijn ideale toepassingen voor zelfsmerende bussen. In feite bereikt oscillerende beweging vaak een langere levensduur dan continue rotatie, omdat de overdrachtsfilm voor vaste smeermiddelen de tijd heeft om zich tussen de cycli aan te vullen. Converteer oscillatieparameters naar equivalente snelheid met behulp van: V = (slaglengte × cycli per minuut) ÷ 60.000 (voor metrisch).

Welke oppervlakteafwerking van de as is vereist?

Een oppervlakteruwheid van Ra 0,2–0,8 μm is optimaal voor zelfsmerende bussen. Ruwe oppervlakken verhogen de slijtagesnelheid met 20-40%, terwijl extreem gladde oppervlakken (onder Ra 0,1 μm) er mogelijk niet in slagen de overdrachtsfilm van het vaste smeermiddel vast te houden. De hardheid van de as moet doorgaans hoger zijn dan 200 HB voor bronzen bussen.

Wanneer moet ik PTFE-composiet verkiezen boven grafietbrons?

Kies PTFE-composiet wanneer u de laagst mogelijke wrijvingscoëfficiënt (0,04–0,15) nodig heeft en werkt bij gematigde temperaturen onder 250°C. Kies grafiet brons wanneer u maximale laadcapaciteit nodig heeft, bij temperaturen boven de 250°C, of bij gebruik in natte/vuile omgevingen waar PTFE verontreinigingen kan afbreken of absorberen.

Wat gebeurt er als de PV-limiet wordt overschreden?

Het overschrijden van de PV-limiet genereert overmatige wrijvingswarmte die niet door de dunne smeerfilm kan verdwijnen. Dit veroorzaakt thermische uitzetting, versnelde slijtage van zowel de bus als de as, en in ernstige gevallen, vreten of vastlopen. Behoud altijd minimaal werkende PV 20% lager het door de fabrikant opgegeven maximum.

Nieuws